hiv
 
TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV
 
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować
i zaplanować swoją przyszłość.

Całoroczny Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD)

w województwie wielkopolskim

Mickiewicza 5/4 Poznań
Telefon informacyjny 730 110 830 - czynny w czwartki w godz. 17:30 - 19:00

Godziny pracy Punktu:

  • poniedziałek 16:00 – 20:00
  • czwartek 16:00 – 20:00
  • piątek 16:00 – 20:00

email Punktu:  

 

CityScroller Poznan PKD 350x240 2019m

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia.
W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy przesiewowe - oparte na metodzie ELISA (EIA),  wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od miejsca badania.

Interpretacja wyniku:

  • Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło min. 12 tygodni
    a wynik testu jest ujemny, oznacza to, że osoba badana nie jest zakażona wirusem HIV.
  • Wynik dodatni (pozytywny) testu przesiewowego nie świadczy jeszcze o zakażeniu wirusem HIV. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik dodatni testu musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia - metodą Western blot. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony wirusem HIV.

Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)

W punkcie konsultacyjno–diagnostycznym (PKD), testy w kierunku HIV wykonywane są anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który informuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, szacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustala, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!

Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.

Poza PKD badania w kierunku HIV można wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w laboratoriach niektórych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu prywatnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.

Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, B i C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto - w trosce o własne zdrowie - wykonać dodatkowe badania także w tym kierunku.

 

 

 

 

popup korona

popup korona 3