ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS - 1 GRUDNIA 2019r.


Pracownicy pionu oświaty zdrowotnwj i promocji zdrowia PSSE w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS zorganizowali:
- 12 imprez z okazji Światowego Dnia AIDS połączonych z wykładem lub prezentacją dla 2500 uczniów szkół ponadpodstawowych,
- 14 konkursów kierowanych do 489 uczniów,
- 10 olimpiad wiedzy o HIV/AIDS, w których na etapie powiatowym uczestniczyło 210 uczniów szkół ponadpodstawowych,
- 34 wykładów/pogadanek dla 2500 przdszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego,
- 8 szkoleń dla 230 osób dorosłych (szkolnych koordynatorów zdrowia, pielęgniarek, nauczycieli, żołnierzy, osadzonych w zakładzie karnym),
- 3 happeningi na temat HIV/AIDS z udziałem ok. 500 uczniów dla mieszkańców połączona z dystrybucją materiałów edukacyjnych,
- 2 konferencje z udziałem 174 osób,
- akcję przypinania czerwonych wstążeczek we Wrześni (2.500 osób),
- akcję „Stop AIDS” w Turku (180 osób),
- akcję przejazdu przez Kalisz oplakatowanego autobusu (210 osób) oraz wiele innych działań, takich jak wystawy tematyczne, quizy, wycieczki.

Zdjęcia do pobrania

 

 

   Konkurs "Nie daj szansy AIDS" 2019

W dniu 28 listopada 2019 roku w Kinie MUZA w Poznaniu odbyła się uroczystości podsumowania wojewódzkiego konkursu "Nie daj szansy AIDS".
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczniów szkół ponadpodstawowych memu internetowego, który będzie propagował wiedzę o zakażeniach HIV          i innych chorobach przenoszonych drogą płciową.
Regulamin konkursu został przekazany do wszystkich szkół ponadpodstawowych z terenu woj. wielkopolskiego. Na etap szkolny wpłynęło ogółem 482 prace a na etap powiatowy 54 prace. Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu przesłano 23 memy (laureatów I miejsca etapu powiatowego).
Cenne nagrody rzeczowe dla finalistów I, II i III miejsca oraz dla osób wyróżnionych w wojewódzkim etapie konkursu ufundowali: Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Urząd Wojewódzki i Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Wojewódzka Komisji Konkursowa postanowiła przyznać nagrody:


I miejsce: uczennicy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu,

I miejsce

II miejsce: uczniowi z Zespołu Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp.,

II miejsce

III miejsce: uczniowi z Zespołu Szkół w Opalenicy (powiat nowotyski)

III miejsce

 

oraz równorzędne wyróżnienia:


- uczniowi z Zespołu Szkół w Sierakowie (powiat międzychodzki),

wyróżnienie1

- uczniowi z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile,

wyróżnienie2

 

- uczniowi z Zespołu Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie

wyróżnienie3

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Młodzież biorąca udział w konkursie sprostała wymaganiom regulaminu przedstawiając w swoich pracach wysoki poziom wiedzy dot. problematyki HIV/AIDS.
Wszyscy uczestnicy finału konkursu zostali zaproszeni na projekcję filmu „Kiedy sie pojawiłaś".

 


   Akcja informacyjno - edukacyjna "Bezpieczne Walentynki"

 Akcja informacyjno – edukacyjna „Bezpieczne Walentynki” jest organizowana od 2009 roku w 31 powiatowych stacji sanitarno -epidemiologicznych województwa wielkopolskiego. W ramach akcji zorganizowane są różnorodne działania informacyjno – edukacyjne (punkty informacyjne w szkołach, prelekcje, audycje emitowane przez radiowęzły szkolne, wystawy materiałów i inne) dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań w kontekście zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Akcja ma też za zadanie zachęcić młodzież do wykonywania bezpłatnych i anonimowych badań na obecność HIV w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych.

Podsumowanie Akcji "Bezpieczne Walentynki" w roku 2019 pobierz

 

    P Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV"

Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV" jest realizowany w województwie wielkopolskim od 2007 roku.

Celem projektu "MLZ  kontra HIV" jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do przekazywania zdobytej wiedzy
w dalszej tzw "edukacji rówieśniczej" - młodzież uczestnicząca w projekcie przekazuje wiedzę swoim rówieśnikom w trakcie codziennych, zwykłych sytuacji.

Realizatorzy Projektu "MLZ - kontra HIV" podkreślają, że młodzież chętniej przyjmuje informację związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i seksualnością od rówieśników niż od osób dorosłych. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV i AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami. Badania ankietowe, przeprowadzone przed i po realizacji wskazują, iż poziom wiedzy młodzieży po realizacji Projektu wzrasta w sposób istotny, umożliwiając im prowadzenie edukacji rówieśniczej.

Łącznie w latach 2007-2019 pracownicy pionu OZiPZ przeprowadzili 438 szkoleń dla 8.129 uczniów.

Podsumowanie szkoleń MLZ-kontra HIV w roku 2019pobierz

  


powrot

popup korona

popup korona 3