PROFILAKTYKA
Profilaktyka - najważniejszy element zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem HIV.


"Wróć bez HIV ...po wakacjach"

HIV/AIDS obecny jest we wszystkich krajach. Wyjeżdżając za granicę, zwłaszcza na dłużej, warto dowiedzieć się więcej o sytuacji epidemiologicznej dotyczącej HIV/AIDS danego kraju. Większość krajów rzetelnie podaje informacje na ten temat, są jednak też takie, które albo nie maja dokładnych danych, albo z jakiś względów nie chcą ich publikować.
Warto pamiętać, iż kontakty ze służbą zdrowia w wielu krajach, zwłaszcza rozwijających się, mogą stwarzać ryzyko zakażenia HIV. Nie wszędzie placówki służby zdrowia wyposażone są w dostateczna ilość jednorazowego sprzętu do iniekcji. czytaj więcej


Projekt ?Młodzieżowi Liderzy Zdrowia " kontra HIV" jest realizowany w województwie wielkopolskim już 2007 roku.

Celem projektu "MLZ  kontra HIV" jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do przekazywania zdobytej wiedzy
w dalszej tzw "edukacji rówieśniczej" - młodzież uczestnicząca w projekcie przekazuje wiedzę swoim rówieśnikom w trakcie codziennych, zwykłych sytuacji.

Realizatorzy Projektu "MLZ - kontra HIV" podkreślają, że młodzież chętniej przyjmuje informację związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i seksualnością od rówieśników niż od osób dorosłych. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV i AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami. Badania ankietowe, przeprowadzone przed i po realizacji wskazują, iż poziom wiedzy młodzieży po realizacji Projektu wzrasta w sposób istotny, umożliwiając im prowadzenie edukacji rówieśniczej.

Łącznie od 2007 do 2016 roku pracownicy oz i pz przeprowadzili 344 szkolenia dla 6282 uczniów.


Liczba szkoleń i liczba uczestników MLZ-kontra HIV w latach 2007-2016 - pobierz

 

 

 

Akcja informacyjno - edukacyjna "Bezpieczne Walentynki 2017" w województwie wielkopolskim.

Z okazji Dnia Zakochanych pracownicy pionu OZ i PZ Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego zorganizowali akcję informacyjno - edukacyjną "Bezpieczne Walentynki 2017" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Akcja objęła pośredno ok. 11.500 osób.
W ramach akcji zorganizowano 30 szkoleń dla 1018 uczniów z 29 szkół ponadgimnazjalnych oraz 10 eventów połączonych z wykładami, przedstawieniami teatralnymi i pokazami filmów dla 1350 osób. Funkcjonowało 5 punktów informacyjno - edukacyjnych na temat HIV/AIDS połączonych z dystrybucją materiałów edukacyjnych oraz 4 wystawy tematyczne. Przeprowadzono 7 konkursów (plastyczne, wiedzy o HIV/AIDS) dla uczniów ponadgimnazjalnych, w tym 2 dla czytelników lokalnej prasy.
Zwrócono uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań w kontekście zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Akcja miała też za zadanie zachęcić młodzież do wykonywania bezpłatnych i anonimowych badań na obecność HIV w jednym z punktów konsultacyjno - diagnostycznych.


powrot