Konkurs "Nie daj szansy AIDS" 2019

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaprasza do udziału w konkursie dot. profilaktyki HIV/AIDS młodzież szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu memu internetowego pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”, który będzie propagował wiedzę o zakażeniach HIV i zakażeniach przenoszonych drogą płciową.
Konkurs jest realizowany w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
Regulamin konkursu "Nie daj szansy AIDS" pobierz

Załącznik 1 pobierz

Załącznik 2  pobierz

 

   WRÓĆ BEZ HIV... z wakacji!!

Wakacje to czas dla osób niebędących w stałym związku możliwość nawiązania nowych znajomości i czas niezobowiązujących spotkań z przypadkowo poznanymi ludzi. Należy przestrzegać prostych zasad, by z urlopu nie przywieźć HIV:
* wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach,
* bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,
* unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV,
* unikaj narkotyków i „dopalaczy”,
* używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych,
* jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,
* pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
* jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV.

Obecnie w Polsce i innych krajach są dostępne dwie metody profilaktyki zakażenia wirusem HIV polegające na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mogą uchronić przed zakażeniem, zanim dojdzie do kontaktu z osobą zakażoną, lub już po nim.
• PEP – profilaktyka poekspozycyjna (zawodowa, wypadkowa) – stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celach terapeutycznych po sytuacji narażenia na zakażenie wirusem HIV; terapia do 72 h od ekspozycji (im wcześniej tym lepiej).
• PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV polegająca na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych (w sposób ciągły lub doraźny) przez osoby zdrowe ale objęte dużym ryzykiem zakażenia.
Należy pamiętać, że zarówno PEP, jak i PrEP działają tylko na wirusa HIV a nie na inne choroby przenoszone drogą płciową.


Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia.

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD) w województwie wielkopolskim
ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań DIAGNOSTYKA), 60-834 Poznań
Godziny otwarcia:

poniedziałek 16.00- 20.00

czwartek 16.00-20.00,

piątek 16.00- 20.00

pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30

telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

Procedura wykonywania badania:
1. Badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie.
2. Osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności udaje się na rozmowę z doradcą podczas. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez   zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia.
3. Następnie klient kierowany jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania.
4. Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

 

   Akcja informacyjno - edukacyjna "Bezpieczne Walentynki"

 Akcja informacyjno – edukacyjna „Bezpieczne Walentynki” jest organizowana od 2009 roku w 31 powiatowych stacji sanitarno -epidemiologicznych województwa wielkopolskiego. W ramach akcji zorganizowane są różnorodne działania informacyjno – edukacyjne (punkty informacyjne w szkołach, prelekcje, audycje emitowane przez radiowęzły szkolne, wystawy materiałów i inne) dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań w kontekście zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Akcja ma też za zadanie zachęcić młodzież do wykonywania bezpłatnych i anonimowych badań na obecność HIV w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych.

Podsumowanie Akcji "Bezpieczne Walentynki" w roku 2019 pobierz

 

    P Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV"

Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV" jest realizowany w województwie wielkopolskim od 2007 roku.

Celem projektu "MLZ  kontra HIV" jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do przekazywania zdobytej wiedzy
w dalszej tzw "edukacji rówieśniczej" - młodzież uczestnicząca w projekcie przekazuje wiedzę swoim rówieśnikom w trakcie codziennych, zwykłych sytuacji.

Realizatorzy Projektu "MLZ - kontra HIV" podkreślają, że młodzież chętniej przyjmuje informację związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i seksualnością od rówieśników niż od osób dorosłych. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV i AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami. Badania ankietowe, przeprowadzone przed i po realizacji wskazują, iż poziom wiedzy młodzieży po realizacji Projektu wzrasta w sposób istotny, umożliwiając im prowadzenie edukacji rówieśniczej.

Łącznie w latach 2007-2018 pracownicy pionu OZiPZ przeprowadzili 407 szkoleń dla 7549 uczniów.

Podsumowanie szkoleń MLZ-kontra HIV w roku 2018pobierz

   Finał konkursu "Nie daj szansy AIDS" w 2018 roku na film pod hasłem "KRÓTKI FILM O HIV"

 

W roku 2018 w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, został ogłoszony konkurs na film dotyczący profilaktyki HIV/AIDS
ph.: „Krótki film o HIV” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego.

Regulamin konkursu został przekazany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. wielkopolskiego. Na etap szkolny wpłynęło ogółem 107 prac a na etap powiatowy 71 prac. Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu przesłano 24 filmy (laureatów I miejsca etapu powiatowego).


W dniu 20.11.2018r. roku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Konkursowej (w składzie: przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, PTOZ OT w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, artysta plastyk), która postanowiła nagrodzić:

I miejsce: uczennica z Zespołu Szkół Budowlanych w Pile,

II miejsce: uczennica z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu,

III miejsce: zespół uczniów z Technikum Teb Edukacja w Poznaniu.

Równorzędne wyróżnienia:

- zespół uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi (powiat gostyński)

- zespół uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Morakowie (powiat wągrowiecki)

- zespół uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich (powiat turecki)

Młodzież biorąca udział w konkursie sprostała wymaganiom regulaminu przedstawiając w swoich pracach wysoki poziom wiedzy dot. problematyki HIV/AIDS.

W finale konkursu na film, który odbył się 07.12.2018r. roku w Kinie MUZA, udział wzięli laureaci I miejsca etapu powiatowego wraz z rodzicami i opiekunami (130 osób).Wszyscy uczestnicy finału konkursu zostali zaproszeni na projekcję filmu „Bohemian rhapsody”.
Cenne nagrody rzeczowe dla finalistów I, II i III miejsca oraz dla osób wyróżnionych w wojewódzkim etapie konkursu ufundowali:

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu,
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,
Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

 


  


 


powrot