Wybierz życie ? pierwszy krok.
Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego rozpoczęła w październiku 2015 roku realizację programu edukacyjnego ?Wybierz życie ? pierwszy krok?. Program został zainicjowany przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich rodziców i opiekunów.

W szkoleniach inaugurujących realizację programu w Poznaniu, Pile, Kaliszu, Koninie i Lesznie wzięło udział 194 szkolnych i powiatowych koordynatorów programu.

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości nowotworem złośliwym narządów płciowych u kobiet. Co roku w naszym kraju u blisko 3300 kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około 1800 umiera z tego powodu. Rozwój nowotworu wiąże się ściśle z wieloletnim zakażeniem szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Skutecznym sposobem uchronienia się przed zachorowaniem na raka szyjki macicy jest regularnie przeprowadzane badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu cytologicznego z szyjki macicy. Cytologia to kilkuminutowe, bezbolesne badanie, które pozwala dokładnie ocenić zmiany
w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Każda kobieta po 20 r. ż. powinna wykonywać cytologię, co najmniej raz na trzy lata, by uratować zdrowie, a może nawet życie. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa jest szansa skutecznego jej wyleczenia.

Program ?Wybierz Życie ? Pierwszy Krok? skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych ? dziewcząt i chłopców z klas I, rodziców uczniów oraz kadry pedagogicznej. Jego głównym zadaniem jest zachęcanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych. Został pozytywnie zaopiniowany przez Kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii ? Instytut w Warszawie oraz Krajowego Konsultanta w dziedzinie onkologii ginekologicznej.

W województwie wielkopolskim w roku szkolnym 2015/2016 program obejmie ok. 20000 uczniów, a także ich rodziców i opiekunów. (pobierz)

Pobierz załączniki:
- informacja o programie
- informacja o HPV
- informacja o raku szyjki macicy
- badanie cytologiczne


Konkurs na film ?Wybierz życie ? pierwszy krok? - 2017.

Konkurs na film ?Wybierz życie?pierwszy krok?
Wojewódzka Stacja Sanitarno ? Epidemiologiczna w Poznaniu, Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zorganizowała we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty oraz Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet konkurs na film dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - uczestników programu ?Wybierz życie ?pierwszy krok?. Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyki, zaangażowanie młodzieży do czynnego zdobywania wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, motywowanie dziewcząt do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie oraz przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w swoim środowisku. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie filmu dotyczącego profilaktyki raka szyjki macicy, z założeniem możliwości wykorzystania go w celach edukacyjnych. Nadesłane prace zostały poddane ocenie pod względem zgodności z regulaminem, Komisja konkursowana posiedzeniu w dniu 18.05.2017r. nagrodziła następujące osoby:
Filmy nagrodzone:
1. Miejsce
- Dominik Niemier, Weronika Burlaga z Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie
2. Miejsce
- Magdalena Hoffmann, Michał Janiak, Katarzyna Iwańska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
3. Miejsce
? Oliwia Przepierska, Kacper Okoński z Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich
 
Filmy wyróżnione:
Paweł Szwed z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku
Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! O sposobie przekazania nagród szkoły zostaną poinformowane w terminie późniejszym.
 


Regulamin konkursu.

1 miejsce - Śrem - zobacz film

2 miejsce - Gniezno - zobacz film

3 miejsce - Turek - zobacz film

wyróżnienie - Turek - zobacz film


Konkurs na film ?Wybierz życie ? pierwszy krok? - 2016.

Wojewódzka Stacja Sanitarno ? Epidemiologiczna w Poznaniu, Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia organizuje we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty oraz Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet konkurs na film dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - uczestników programu ?Wybierz życie ? pierwszy krok?.

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyki, zaangażowanie młodzieży do czynnego zdobywania wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, motywowanie dziewcząt do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie oraz przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w swoim środowisku.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu filmu dotyczącego profilaktyki raka szyjki macicy, z założeniem możliwości wykorzystania go w celach edukacyjnych. Do konkursu mogą być zgłoszone filmy: dokumentalne, animowane, fabularyzowane bądź inne. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno ? Epidemiologiczna w Poznaniu, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty oraz Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet.

Regulamin konkursu wraz z załącznikami.


Wojewódzka Stacja Sanitarno ? Epidemiologiczna w Poznaniu, Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zorganizowała we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty oraz Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet konkurs na film dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - uczestników programu ?Wybierz życie ? pierwszy krok?. 

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyki, zaangażowanie młodzieży do czynnego zdobywania wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, motywowanie dziewcząt do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie oraz przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej
w swoim środowisku. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu filmu dotyczącego profilaktyki raka szyjki macicy, z założeniem możliwości wykorzystania go w celach edukacyjnych. Nadesłane prace zostały poddane ocenie pod względem zgodności z regulaminem, Komisja konkursowa na posiedzeniu w dniu 12.05.2016r. przyznała nagrody i wyróżnienia:

Filmy nagrodzone:
1. Miejsce - Marcin Justyna, Kamil Gwiazdowski, Dawid Biecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie
2. Miejsce - Anna Ambroziak, Mateusz Kwaśniewski, Dominika Szmidt z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie
3. Miejsce - Sara Sztebner, Wiktoria Durkiewicz, Dominik Augustyniak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Filmy wyróżnione:
Maciej Czempiński, Mateusz Guze, Kamil Lachowicz z Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance,
Dominik Tomaszewski, Ewa Bartkowiak, Weronika Burlaga z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie,
Maria Głowienka, Olga Bejm, Zbigniew Żmijewski z Zespołu Szkół Plastycznych w Kole.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
O sposobie przekazania nagród szkoły zostaną poinformowane telefonicznie.

Nagrodzone filmy:
1 miejsce
2 miejsce
3 miejsce