INFORMACJA DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH DO LUB Z KOREI POŁUDNIOWEJ
W związku z występowaniem wirusa MERS-CoV na terenie Korei Południowej zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Wirus MERS-CoV należy do grupy koronawirusów. Początkowe objawy zachorowania to:
- złe samopoczucie,
- dreszcze,
- gorączka,
- kaszel,
- duszność
- kichanie,
- trudności w oddychaniu,
- bóle mięśni,
- niekiedy bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, krwioplucie
 
OBYWATELE PAŃSTW UNII EUROPEJSKIEJ ODWIEDZAJĄCY TERENY KOREI POŁUDNIOWEJ POWINNI:
Przestrzegać ogólnych zasad higieny, które zmniejszają ryzyko zakażenia się różnymi patogenami:
- często myć ręce z użyciem wody, mydła oraz środka dezynfekującego,
- unikać spożywania niedogotowanego/niedosmażonego mięsa i niepasteryzowanego mleka, zwłaszcza pochodzącego od wielbłądów,
- unikać spożywania żywności przygotowanej w nieodpowiednich warunkach sanitarnych,
- myć owoce i warzywa przed spożyciem,
- zachowywać odpowiednie środki ostrożności w kontaktach z osobami chorymi, zwłaszcza mającymi objawy grypopodobne, biegunkę (lub inne objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego).
Szczególną ostrożność należy zachować podczas wizyty lub pobytu w placówkach ochrony zdrowia, gdzie dochodzi do większości zakażeń wtórnych.
 
Ponadto należy:
- Unikać odwiedzania farm z domowymi lub dzikimi zwierzętami.
- Unikać kontaktu z wydzielinami i wydalinami zwierząt (zwłaszcza moczu i kału).
- Zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy choroby ze strony układu oddechowego podczas przebywania na obszarze Korei Południowej lub w ciągu 14 dni od daty powrotu, udzielając informacji na temat historii podróży, możliwych kontaktów ze zwierzętami lub chorymi ludźmi. W miarę możliwości, informacja o historii podróży powinna być przekazana jeszcze przed wejściem na teren pomieszczeń placówki ochrony zdrowia.
 
Osoby chore powinny:
- zachować odpowiednie środki higieny podczas kaszlu, kichania (w czasie kaszlu i kichania zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, a w przypadku braku chusteczek – kaszleć i kichać w zgięcie łokciowe),
- unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami,
- unikać udziału w przygotowaniu posiłków,
- często myć ręce z użyciem wody, mydła i środka dezynfekującego,
- stosować się do zasad higieny osobistej.
 
Wymagania dotyczące pobrania i transportu materiału do badań metodą RT-PCR w kierunku zakażeń układu oddechowego wirusem MERS-CoV (hCoV-EMC/2012).
Badania diagnostyczne techniką Real-Time RT-PCR w kierunku zakażeń układu oddechowego wirusem MERS-CoV (hCoV-EMC/2012) wykonywane są w laboratorium Zakładu Wirusologii NIZP-PZH – zgodnie z rekomendacjami WHO
 
Zgłoszenia telefoniczne dotyczące zamiaru wykonania badań przyjmowane są w sekretariacie Zakładu Wirusologii (Tel. 22 54 21 230) w godz. od 800 do 1500 od poniedziałku do piątku, po 1500 proszę dzwonić pod nr tel. 22 54 21 200.
 
Opracowała: Karolina Magdziarz

popup korona

popup korona 3