Konkurs „Tytoń - od leku po truciznę” 2019 rok

   Konkurs „Tytoń - od leku po truciznę” 2019 rok


 
Organizowany jest po raz pierwszy jest elementem edukacji zdrowotnej prowadzonej wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu a Partnerami przedsięwzięcia są Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów nt. negatywnych skutków palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu filmu, pod hasłem „Tytoń-od leku po truciznę” nt. profilaktyki palenia tytoniu. Do udziału w konkursie organizator zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.

Konkurs był jedno etapowy i wzięło w nim udział 18 uczniów, nadesłano dziewięć  filmów.
Komisja konkursowa,  zgodnie z regulaminem,  przyznała 3 nagrody i 3 wyróżnienia.

Nagrody otrzymali:

I miejsce –uczniowie z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

II miejsce – uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni.

III miejsce – uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie  (PSSE Oborniki).

Wyróżnienia otrzymali:

uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego  im. Przemysława II w Rogoźnie  (PSSE Oborniki).

uczniowie z  Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu  (PSSE Wągrowiec).

uczniowie z  Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu  (PSSE Wągrowiec).     

Impreza finałowa odbyła się 30 maja 2019 r. w  Multikinie w Poznaniu, ul. Królowej Jadwigi  51.

W finale udział wzięli przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, pracownicy d/s oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz  młodzież z poznańskich szkół.

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród uczestnicy zaproszeni zostali do obejrzenia filmu pt.
”Aladyn”.

 DSCN0487

DSCN0548

XIX Konkurs „Palić nie palić – oto jest pytanie?” 2019 rok

   XIX Konkurs „Palić nie palić – oto jest pytanie?” 2019 rok


Organizowany jest corocznie od 2000 roku jako element edukacji zdrowotnej prowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych. Organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, a Partnerami przedsięwzięcia są Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu

Celem konkursu jest kształtowanie postaw antytytoniowych wśród młodych ludzi w wieku,
w którym najczęściej dochodzi do inicjacji tytoniowej.

Zadanie konkursowe każdego roku jest inne, tegoroczne polegało na przygotowaniu komiksu pod hasłem „Palić, nie palić-oto jest pytanie?” nt. profilaktyki palenia tytoniu.

Do udziału w konkursie organizator zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.

W 2019  roku we wszystkich etapach konkursu udział wzięło 6.500 uczniów z 279 szkół podstawowych (22 % szkół podstawowych woj. wielkopolskiego ). Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 33 prace.

Komisja konkursowa,  zgodnie z regulaminem,  przyznała 3 nagrody i 3 wyróżnienia.

Nagrody otrzymali:

I miejsce – uczennica ze Szkoły Podstawowej w Chrzypsku Wielkim (PSSE Międzychód).

II miejsce – uczennica z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piekarach (PSSE Grodzisk).

III miejsce – uczennica ze Szkoły Podstawowej im. H. Cegielskiego w Poznaniu  (PSSE Poznań).

Wyróżnienia otrzymali:

uczennica ze -  Szkoły Podstawowej nr 4 w Śremie (PSSE Śrem).

uczennica z Zespołu Szkół w Prusach (PSSE Jarocin).

uczennica ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Radawnicy (PSSE Złotów).

Impreza finałowa odbyła się 30 maja 2019 r. w Multikinie w Poznaniu, ul. Królowej
Jadwigi  51.

W finale wzięli udział zwycięzcy etapów powiatowych konkursu wraz z nauczycielami
i opiekunami, młodzież z poznańskich szkół podstawowych, przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, pracownicy d/s oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia
z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród uczestnicy zaproszeni zostali do obejrzenia filmu pt.
”Aladyn”.

 DSCN0487

DSCN0548

 

Loading...

Dni otwarte w WSSE Poznań

   Dni otwarte w WSSE Poznań - Relacja fotograficzna

 

 

Kleszcze wakacje 2019

Kleszcze i profilaktyka chorób odkleszczowych


Kleszcze są pajęczakami. Żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Występują na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach, nad brzegami rzek i jezior, skupiają się wzdłuż dróg i ścieżek leśnych. Coraz częściej można je spotykać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach. 

31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

   31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu



„Tytoń a zdrowe płuca”

1.jpg

         Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wiąże się to ze stylem życia, jaki prowadzimy, czyli ze sposobem, w jaki żyjemy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez postępowanie oraz wybory podejmowane każdego dnia, jesteśmy w stanie kształtować stan swojego zdrowia.

            Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła dzień 31 maja Światowym Dniem Bez Tytoniu. Jest on obchodzony na całym świecie od ponad 20 lat, co roku pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi „Tytoń a zdrowe płuca”.

            Palenie stało się masowym zjawiskiem dopiero na początku XX wieku, wtedy gwałtownie zaczęła rosnąć liczba palaczy. W Polsce moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych. Palenie stało się normą społeczną najpierw wśród mężczyzn, potem wśród kobiet. W połowie lat 70 prawie 90% mężczyzn miało za sobą palenie papierosów. Od 30 lat Polska znajduje się w czołówce krajów o najwyższym spożyciu tytoniu na świecie. Ponad 9 mln palaczy wypala rocznie około 90 miliardów papierosów.

Rozpowszechnienie mody na palenie papierosów doprowadziło do katastrofy zdrowotnej. Zaczęła gwałtownie rosnąć liczba zachorowań na schorzenia wynikające z palenia tytoniu. Liczba zachorowań na raka płuca wśród młodych mężczyzn należy w Polsce do najwyższych na świecie. Gwałtownie rośnie też liczba zachorowań na raka płuca wśród młodych kobiet.

2.jpg

Papieros zawiera 4000 różnych substancji chemicznych. Większość z nich jest trujących,
40 ma działanie rakotwórcze.

Naukowcy są przekonani, że większość przypadków raka płuc jest wywołana przez dym papierosowy (85-90%). Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z liczbą wypalanych papierosów i czasem palenia. Na raka płuca mogą także zachorować osoby niepalące narażone na dym tytoniowy (tzw. bierni palacze).

Palenie papierosów zwiększa stres. Stres to zespół reakcji psychicznych, jakie zachodzą
w organizmie – zwiększa się tempo pracy serca, wzrasta ciśnienie krwi.

Palenie powoduje obniżenie odczuć smakowych, co może być spowodowane wzmożonym wydzielaniem śliny lub przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej.

Spośród dwóch palaczy, którzy zaczynają palić w młodości i palą przez całe życie, jeden umrze przedwcześnie na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju.

Palenie tytoniu każdego roku na świecie zabija 3-4 mln ludzi (10 tys. osób dziennie),
a przewiduje się dalszy wzrost tej liczby (nawet do 10 mln w roku 2025), jeśli spożycie tytoniu się nie zmniejszy.

Badania dowodzą, że po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowań i umieralności z powodu chorób odtytoniowych znacznie się obniża. Nawet po 40, 50 latach trwania nałogu organizm jest w stanie naprawić szkody spowodowane paleniem.

Np. w ciągu 24 godzin od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy układ krążenia ulegnie wzmocnieniu i polepszy się kondycja fizyczna, po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

E-papierosy

W Polsce e-papierosy pojawiły się w 2006 roku, ale prawdziwa ekspansja tych produktów na naszym rynku nastąpiła w latach 2008−2009, kiedy powstało najwięcej firm handlujących e-papierosami.

Polska jest swego rodzaju fenomenem wśród innych państw. W żadnym innym kraju problem używania e-papierosów nie osiągnął takiej skali, jak w Polsce. Na polskim rynku
e-papierosy pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku i od tego czasu obserwujemy stały wzrost liczby ich użytkowników.

Czym są e - papierosy?

E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.

Skład e - papierosa:

Podstawowa zasada działania e-papierosa to podgrzanie płynu (zazwyczaj zawierającego nikotynę) do temperatury (200°C), w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dzięki czemu nie wydziela się silny zapach
i powstaje bardzo niewiele substancji ubocznych.

Głównym składnikiem e-papierosów jest nikotyna – substancja psychoaktywna o silnych właściwościach uzależniających. Mimo, iż sama nie jest substancją rakotwórczą, może działać jak aktywator nowotworów, przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre rodzaje raka. Alkaloid ten jest także jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. Nikotyna szkodzi zwłaszcza osobom w okresie dojrzewania
i intensywnego wzrostu, wywiera negatywny wpływ na płód. W zależności od czasu narażenia matki, dawki i drogi podania, nikotyna doprowadza do zmniejszenia masy urodzeniowej, a także zmian w tkance płucnej i wad rozwojowych kośćca.

Używany do rozcieńczania nikotyny glikol propylenowy może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu oraz zapalenie spojówek.

E-papierosy emitują rakotwórczy benzen, substancję o silnym działaniu toksycznym,
wpływającym na rozwój groźnych chorób, np. białaczki i niewydolności szpiku kostnego. Emitują związki arsenu, który przyczynia się do podrażnienia błon śluzowych, stanów zapalnych skóry, zapaleń spojówek, gardła, nieżytu nosa.  Ilość benzenu emitowanego przez e-papierosy zależy od rodzaju urządzenia. Jednak już jeden e-papieros pracujący na wysokiej mocy, w którym zastosowano płyn zawierający kwas benzoesowy lub benzaldehyd, wytwarza kilka tysięcy razy więcej benzenu niż wynosi jego zawartość w otaczającym nas powietrzu.

E-papierosy z możliwością regulacji mocy, w których roztwór nikotyny może być podgrzewany do wyższej temperatury, dają więcej rakotwórczych związków.

Liquidy używane w papierosach elektronicznych zawierają różne dawki nikotyny od 0 mg do  26 mg/ml. Do e-liquidów często dodawane są substancje aromatyczne, które nadają
e-papierosom charakterystyczny „smak”: owoców, ziół, kawy lub bardziej egzotyczne i inne. Większość e-papierosów jest wytwarzana w kształcie przypominającym tradycyjne papierosy. Na rynku można jednak znaleźć również e-papierosy przypominające kształtem przedmioty codziennego użytku, np. długopisy.

3.jpg

Od najmłodszych lat dbaj o zdrowie

   Chroń siebie i innych - myj ręce!

 

Loading...

(pobierz)

 

   Od najmłodszych lat dbaj o zęby

Dnia 5.06.2019  w Centrum Inicjatyw Rodzinnych pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej WSSE w Poznaniu czytali bajki dzieciom. Jedna z bajek to: "Wielkie mycie zębów w zoo". Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów.

DSCN0564

DSCN0568

DSCN0582

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

DSCN0564

 

 

 (Zobacz film o Panu Ząbku na naszym kanale YouTube)

Film udostępniony dzięki

Colgate Logo

 

WSSE Poznań w odcinku "Wielkopolskie Firmy"

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Poznaniu została tematem odcinka Wielkopolskie Firmy na kanale TVP Poznań

 


zamknięty punkt szczepień popup 2019