wsse grypa

 

 

DANE EPIDEMIOLOGICZNE - OGÓŁEM:

 Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w województwie wielkopolskim w sezonie epidemicznym 2016/2019 roku.   (otwórz)

Sytuacja epidemiologiczna dotycząca grypy w województwie wielkopolskim 2016/2019   (pobierz)

Meldunki epidemiologiczne w sprawie grypy (kliknij tutaj)źródło PZH

 

zaszczep sie przeciwko grypie wsse poznan

 

 MATERIAŁY EDUKACYJNE
Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.
Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:
- objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
- objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).
- u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.
Eksperci twierdzą zgodnie, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Podkreślają, że zachorowań mogło być zdecydowanie mniej gdyby Polacy częściej podejmowali decyzje o szczepieniu.
We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Szczepienia zalecane są przez międzynarodowe organizacje zdrowotne, m.in. WHO, a także polskie instytucje, takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

INFORMACJE OGÓLNE
Grypa jest chorobą zakaźną, układu oddechowego wywołaną wirusami grypy. Wirusy grypy ulegają częstym zmianom mutacji, co powoduje, że w każdym sezonie wiele osób może zachorować na grypę. Wirusy grypy dzielą się na trzy osobne rodzaje - A, B, C, oraz podtypy H i N.
Rozpoznany w 2009 roku nowy wariant wirusa grypy A/H1N1, który wywołał ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia w dniu 11 czerwca 2009 roku pandemię grypy na świecie, jest obecnie jednym z trzech dominujących szczepów wirusa grypy krążących w populacji ludzkiej. Badania wirusologiczne ujawniły, że około 60-80% zachorowań na grypę jest spowodowanych wirusem grypy A/H1N1 obok innych wirusów grypy typu A (np. A/H3N2) i B będących czynnikiem etiologicznym grypy sezonowej.
Zgodnie z zaleceniami WHO antygeny tego wirusa (A/H1N1, A/H3N2 i typ B) wchodzą w skład szczepionek przeciwgrypowych, które najlepiej zabezpieczają przed zakażeniem. W sezonie grypowym 2015/2016 dominującym wirusem grypy jest podtyp A/H1N1.
*Świńska grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A lub wirusy grypy typu C. Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Nieściśle (i formalnie nie poprawnie) świńską grypą nazywa się również wirus grypy A/H1N1 aktualnie krążący w populacji.

EPIDEMIOLOGIA
Zwiększone zachorowania na grypę są notowane praktycznie każdego roku, chociaż ich zasięg i ciężkość przebiegu znacznie się różnią.
W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych.
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.
Objawy grypy:
- ból głowy,
- wysoka gorączka lub stan podgorączkowy,
- dreszcze,
- bóle mięśniowe i ogólne osłabienie,
- kaszel i ból gardła,
- trudności z oddychaniem.
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.

POWIKŁANIA
Powikłania grypy występują najczęściej u osób powyżej 64 r.ż. oraz u pacjentów z niektórymi przewlekłymi schorzeniami jak: choroba serca lub płuc, cukrzyca, hemoglobinopatie, zaburzenia czynności nerek, a także u kobiet w 2 lub 3 trymestrze ciąży i dzieci poniżej 2 r.ż. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych
i inne.
Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5%, przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.

PROFILAKTYKA
Chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę przestrzegaj poniższych zasad:
- zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie, a także w trakcie trwania sezonu grypowego,
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
- w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
- unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
- przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Źródło:
1. www.gis.gov.pl
2. www.who.int
3. Harrison. Choroby zakaźne. Tom II. Lublin 2012


 

zamknięty punkt szczepień