W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się termin „dobrostan osobisty”, ale co on dokładnie oznacza? Oznacza aktywne przyczynianie się do ochrony swojego zdrowia i szczęścia, zwłaszcza w okresach stresu. Wiemy, że stresu należy unikać w miarę możliwości, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza gdy pojawiają się wydarzenia, na które nie mamy wpływu. Ale właśnie w takich momentach z pomocą przychodzi bardzo wygodne narzędzie: dbanie o siebie. Zrozumienie znaczenia i wagi pojęcia „dobrobytu osobistego” to jedno, ale zastosowanie go w praktyce to drugie.

Jeśli ostatnio znalazłeś się z większą ilością wolnego czasu na rękach, oto kilka prostych sposobów, aby wykorzystać go jak najlepiej, dbając o siebie:

Przekazuj informacje

Dbanie o siebie nie oznacza, że trzeba wykluczyć innych ze swojego życia. Dlaczego nie zainwestować trochę czasu w tworzenie nowych relacji lub nadrobienie tych, które zaniedbałeś? Spróbuj zrobić listę osób, od których nie słyszałeś od dłuższego czasu, a następnie skontaktuj się z nimi. Prawdopodobnie uszczęśliwi to zarówno Ciebie, jak i ich. Również budowanie nowych połączeń nigdy nie było łatwiejsze: dołącz do społeczności online, dołącz do grupy Freeletics na Facebooku w swoim kraju lub weź udział w jednym z treningów na żywo na naszym profilu na Instagramie, aby połączyć się z podobnie myślącymi ludźmi.

Możesz też wygospodarować trochę czasu na komunikację z samym sobą. Pisanie pamiętnika lub rozpoczęcie bullet journal to świetny sposób nie tylko na bycie kreatywnym, ale także na udokumentowanie ważnych wydarzeń, myśli i uczuć w danym okresie czasu. Tworzenie dobrze zorganizowanego bullet journal może być naprawdę satysfakcjonującym zajęciem, a także przydatnym w codziennym życiu. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to skompilować listy wszystkich swoich ulubionych działań związanych z dobrym samopoczuciem, aby zrobić następnym razem, gdy masz wolny czas.

Zrób miejsce na kreatywność

Jeśli masz więcej wolnego czasu niż zwykle, nie ma lepszego sposobu na zajęcie go niż kultywowanie swojego hobby. Skierowanie swojej energii i emocji na działania twórcze może być naprawdę terapeutyczne i prowadzić do wspaniałych rezultatów. Czy to projekt DIY, fotografia, rękodzieło, pisanie lub gotowanie, znajdź coś, co uspokaja twój umysł i sprawia, że się uśmiechasz, i poświęć się temu, kiedy tylko możesz.

Stań się świadomym konsumentem

Stań się świadomym konsumentem

Konsumowanie treści jest trochę jak jedzenie. Nie jadłbyś śmieciowego jedzenia, które jest tylko złe dla twojego ciała, więc dlaczego nie rozszerzyć tej koncepcji na treści, które konsumujesz? Jeśli ciągły strumień wiadomości, postów w mediach społecznościowych i wiadomości WhatsApp sprawia, że czujesz się zestresowany lub niespokojny, zrób sobie przerwę.

To, co czytasz i oglądasz, może mieć ogromny wpływ na to, jak się czujesz, więc zadaj sobie pytanie, czy treści, którymi karmisz swój mózg, są idealną dietą dla twojego dobrostanu psychicznego. Jeśli zmniejszenie ilości czytanych wiadomości, wyciszenie niektórych czatów lub ograniczenie ilości czasu spędzanego na mediach społecznościowych sprawi, że poczujesz się nieco spokojniej, zrób to.

Znajdź swój wewnętrzny spokój

Medytacja jest kluczowym narzędziem do oczyszczania umysłu i zarządzania zmartwieniami. Kiedy świat sprawia, że czujesz się przytłoczony, medytacja jest świetnym sposobem na doprowadzenie swojego umysłu do spokojnego miejsca. Jeśli zrobisz z tego nawyk, z czasem może to również pomóc w radzeniu sobie z niespodziewanymi sytuacjami z większym spokojem i jasnością umysłu. I niekoniecznie musisz wyrzeźbić 20 minut dziennie, aby medytować: wystarczy kilka minut, aby zauważyć pozytywne skutki dla twojego nastroju i nastawienia psychicznego.

Jeśli szukasz innych sposobów na włączenie chwil spokoju do swojej rutyny, oddychanie i rozciąganie mogą być bardzo skutecznymi narzędziami do walki ze stresem i niepokojem. Podobnie jak medytacja, nie muszą one wymagać wiele czasu i łatwo je włączyć do codziennej rutyny. Inne relaksujące czynności to czytanie, spacery i słuchanie nowego ulubionego podcastu.